Avtor: DEANA JEZERŠEK
Ta mesec se posvečamo izpitom iz znanja tujega jezika in ustrezni pripravi nanje, pa naj bo ta z nami ali doma v lastni režiji. Ko govorimo o tovrstnih izpitih, ne moremo mimo trenutno najbolj pereče teme vseh srednješolcev zadnjega letnika in zagotovo njihovih staršev – poskusne mature in seveda mature same. Na maturi se namreč vsak dijak sreča s preverjanjem znanja vsaj enega tujega jezika. Izpit iz znanja tujega jezika po navadi sestavljajo slušni, bralni in pisni del, pri nekaterih pa se en sklop nalog nameni tudi bolj ciljnemu preverjanju znanja slovnice in določenega besedišča. Ker imamo na področju priprav na izpite, maturo in ostala preverjanja znanja kar nekaj izkušenj, smo se odločili, da tokrat z vami delimo nekaj nasvetov za uspešno pripravo nanje.
1. Napnite ušesa
Angleščina je povsod okoli nas: ko prižgemo radio, televizijo, Facebook, predvsem poleti pa je dovolj že npr. sprehod po ulicah središča Ljubljane. Ne imejte tega zgolj za prijetno zvočno kuliso, ampak napnite ušesa in začnite aktivno poslušati. Na glas ponavljajte, kar slišite, posnemajte tudi naglase, da bo še bolj zabavno. Na ta način si boste zapomnili veliko več besed in fraz. Zelo pomembno je, da se slišite.
Pri gledanju televizije poskusite ignorirati podnapise, zvišajte glasnost in se skoncentrirajte. Verjetno bo čez čas postalo malce naporno, zato vam predlagamo, da si številne filme in serije ogledate s podnapisi v angleščini in ostalih jezikih. Ker boste videli zapisane besede, boste obenem možgane trenirali tudi za pisanje. Vendar pazite, to ni izgovor za večurno poležavanje na kavču. Da se izognete tej skušnjavi, poskusite raje poslušati radio. V Sloveniji predlagamo Radio SI, na spletu pa lahko dostopate praktično do kateregakoli angleškega radia. Poskusite vsakih nekaj minut povzeti vsebino slišanega, da preverite, ali res aktivno poslušate in koliko koncentracije premorete.
Predlagamo vam, da pri slušnem delu izpita najprej preberete vprašanja. Tako boste že v naprej vedeli, na katere informacije morate biti še posebej pozorni.
2. Kaj ste pravkar prebrali?
Zelo pomembno je, da se naučite brati. S tem ne mislim na branje v ožjem pomenu besede, saj to že obvladate; v mislih imam, da veste, na katere stvari morate biti pozorni, da se vam pri določenih informacijah vključi alarm in si jih posebej zapomnite ter da znate izluščiti bistvo prebranega. Prava umetnost je tudi, da se ne ustavljate pri neznanih besedah, ampak da se osredotočite na bistvo celotnega besedila in pomen posameznih besed izluščite iz konteksta. Da bi takšen način branja spremenili v navado, začnite brati že danes, vsak dan nekaj: članek, nekaj strani v knjigi, oglase, reklamne napise. Vedno pa po prebranem povzemite vsebino in ponovite ključne informacije. Če imate za preverjanje znanja predpisano literaturo, se boste seveda osredotočili predvsem nanjo, vendar pa jo nujno kombinirajte s čtivom, ki vam je všeč in vam predstavlja sprostitev.
Tudi pri bralnem razumevanju vam predlagamo, da preberete vprašanja, preden preberete dano besedilo. Tako se boste med branjem osredotočili na relevantno vsebino in izločili podatke, ki bi vas pri reševanju nalog lahko zavedli.
3. Podmažite svoj jezik
Večini največ težav predstavlja ustni del izpita, saj je med izobraževanjem predvsem zaradi pomanjkanja časa najmanj pozornosti posvečene prav konverzaciji. S to težavo se sooča tudi največ posameznikov, ki poiščejo pomoč pri LanguageSitterju®, kajti na naših jezikovnih treningih najbolj poudarjamo prav suvereno izražanje lastnega mnenja o najrazličnejših tematikah.
Največja težava je strah pred tem, kaj o določeni temi sploh povedati. Ne omejujte se zgolj na besedilo, ki ste ga na določeno temo prebrali med poukom, ampak glejte širše in razmišljajte s svojo glavo. Gotovo imate svoje mnenje; zakaj bi se torej na pamet učili mnenja nekoga drugega? Predlagamo, da ključne besede za določeno temo vtipkate v Google in se pustite presenetiti. Preglejte naslove zadetkov in gotovo vas bo kateri izmed njih pritegnil. Berite različne članke na določeno temo, oglejte si videe (lahko so popolnoma butasti, take si pogosto najbolje zapomnimo), karkoli. Medtem ko boste morda mislili, da zapravljate čas, ker se imate preveč dobro, kot se za učenje spodobi, vedite, da širite svoja obzorja, se učite novih besed in fraz znotraj določene tematike, predvsem pa si na koncu ustvarite svoje mnenje, ki ga boste lahko na dolgo predstavili na ustnem preverjanju znanja.
Drugi nasvet pa je: spregovorite. Pojdite skozi seznam svojih Facebook prijateljev; zagotovo se bo med njimi našel nekdo, ki ne govori slovensko. Predlagajte pogovor prek Messengerja. Če na to niste pripravljeni, potem predlagamo obisk spletnih strani, kjer lahko najdete sogovornika v želenem jeziku, npr. italki. Če vam ni nerodno govoriti v angleščini s prijatelji ali družinskimi člani, izkoristite to prednost. Sicer se pa odločite za ustrezen jezikovni tečaj; včasih je že en pogovor s strokovnjakom za jezik dovolj, da se končno slišite govoriti in da z učiteljem oziroma jezikovnim trenerjem glede na trenutno znanje in želeni cilj začrtate prave smernice učenja.
4. Vzemite pisalo v roko ali razmigajte svoje prste na tipkovnici
Pisni del skoraj vsakega preverjanja znanja tujega jezika vključuje pisni sestavek v eni od stalnih sporočanjskih oblik, npr. elektronsko sporočilo, članek, pismo ipd. Najmanj, kar se lahko naučite in si s tem prislužite vsaj nekaj točk, je struktura teh besedil. Učitelji navadno lepo razložijo, kaj sodi kam, zato ne izgubljajte točk popolnoma po nepotrebnem. Tudi pri daljših pisnih sestavkih, kot so npr. eseji, vam je lahko standardna zgradba besedila v veliko pomoč: v uvodu postavimo tezo, potem predstavimo argumente za in proti ter na koncu zastavljeno tezo potrdimo ali ovržemo. V pomoč so nam tudi standardne besedne zveze, s katerimi začenjamo posamezne odstavke. Gotovo so vas večkrat opozorili na besedne zveze: firstly, secondly, to sum up, all in all ipd. To so sicer bolj »varne« možnosti pisanja, za višje ravni pa se bo treba pri uporabi jezika malo bolj potruditi.
Pisanje lahko na prijeten način vadite tudi na spletu, na družbenih omrežjih, npr. Messengerju ali Skypu. Poklepetajte malo s prijateljico iz Švedske, ki ste jo spoznali na Pagu, ali prijateljem iz Nizozemske, s katerim ste poleti delili parcelo v kampu.
Predlagamo vam tudi, da med pripravo prebirate primere dobrih praks in si izpisujete besede in fraze, ki so vam všeč. Včasih naletite tudi na več povedi skupaj, ki se lahko lepo vključijo v več različnih kontekstov.
Pri pisnem izražanju se bo poleg vašega besednega zaklada pokazalo tudi vaše znanje slovnice. Že zavijate z očmi? Preberite naslednji nasvet.
5. Slovnica si zasluži svoje mesto
Glede na to, da se jezika v šolah po večini učimo skozi slovnična pravila in je poznavanje le-teh pogosto največji kriterij pri ocenjevanju znanja, se vam je slovnica morda zamerila. Vendar je slovnica steber jezika, ki skrbi, da so sporočila jasna in da ne prihaja do nesporazumov, v jezik pa prinaša red in strukturo, zato je ne smemo in niti ne moremo ignorirati. Več ko boste v angleščini poslušali in brali, bolj boste slovnico »slišali« in jo spoznavali skozi uporabo oziroma »po posluhu«. Če vam razumevanje določenih poglavij slovnice še vedno dela preglavice ali bi se le radi prepričali, ali določene strukture uporabljate pravilno, vam predlagamo naslednji spletni strani z uporabnimi slovničnimi vajami: British Council in EnglishGrammar.org.
Že res, da so spletna orodja na maturi prepovedana, vendar to ne pomeni, da si z njimi ne moremo pomagati med pripravami na izpit. Izkoristite pomoč, ki vam jo ponuja splet. Več o uporabnih orodjih lahko preberete v objavi, ki smo jo za vas pripravili februarja.
Ko se začnete pripravljati na maturo ali kakšen drug izpit iz znanja angleščine, se z angleščino najprej »spoprijateljite«. Nanjo ne glejte zgolj kot na predmet in nujno zlo, ampak jo spoznajte kot sredstvo, s katerim boste svoj glas lahko razširili po celem svetu. Izplača se je naučiti in biti slišan. Če se vam izpit zdi prevelik zalogaj, pa poiščite pomoč. Izkoristite dodatne ure, ki vam jih za pripravo na izpit ponujajo šola, učitelj, študijske skupine in druge organizirane priprave. Tudi pri LanguageSitterju® vam bomo z veseljem pomagali.
Dragi dijaki, za vas imamo prav posebno novico: v mesecih, ki vas ločijo do mature, vam ponujamo poseben 10 % popust na individualni jezikovni trening. Izkoristite ga. Kar se pa mature tiče, vam želimo naslednje: Break a leg! Saj veste, kaj s tem mislimo, kajne?
2 Comments
2/7/2024 02:31:33 pm
Tako se boste med branjem osredotočili na relevantno vsebino in izločili podatke, ki bi vas pri reševanju nalog lahko zavedi? Visit us <a href="https://ensiklopedia.telkomuniversity.ac.id/cara-mudah-merangkum-video-youtube-menjadi-teks-secara-otomatis/">Telkom University</a>
Reply
Leave a Reply. |
O avtorjih bloga
Avtorji so naše čudovite LanguageSitterke® in naši krasni LanguageSitterji®. Pod svojimi objavami so vedno podpisani. Skoraj vedno. Včasih kakšen zapis objavi Rambo, naš virtualni pasji jezikoslovec in provokator. O jezikovni agenciji
Jezikovna agencija LanguageSitter® je specializirana za individualne jezikovne tečaje za tiste, ki pričakujete, da se bo tečaj prilagodil vam in ne obratno. Zato vas jezikov učimo kjer koli, kadar koli, vse vsebine in gradiva pa vaš osebni jezikovni trener pripravi posebej za vas. Zakaj bi se jezika učili v učilnici, ob fiksnih terminih in iz konfekcijskega učbenika, v katerem je več kot polovica tem za vas nezanimivih? Pri nas se odločite zgolj za obseg in trajanje tečaja, glede terminov in vsebin pa se glede na vaš čas in želje sproti dogovarjate s svojim jezikovnim trenerjem - LanguageSitterjem®. Učenje z nami je hitro, učinkovito in zabavno. Zagotovite si svojega LanguageSitterja® zdaj!
|