Na njegovo delo sem naletela med prebiranjem novic s področja izobraževanja. V času, ko smo zametke metode LanguageSitter™ še testirali in nadgrajevali, je bil njegov TED govor pravi balzam in motivacija med razburkanim časom ustanavljanja podjetja. Njegovo delo spremljam dnevno in vse skupaj zaradi izbruhov navdušenja zveni bolj kot navijanje ob Formuli 1, kot pa branje strokovnih člankov. Mart se mi že prav smeje in tu pa tam reče »A spet ta tvoj Mitra?« (če mu sploh uspe zadeti ime).
Najprej sem ga spoznala skozi projekt Hole in the Wall (Luknja v zidu), pri katerem je v najbolj odročne vasice v Indiji vgrajeval računalnike v zidove sredi ulic in opazoval, kako hitro se otroci sami učijo. Njegovi rezultati so me osupnili, saj so otroci brez kakršnih koli navodil osnovno računalniško znanje usvajali že po nekaj urah in to v angleščini, ki je niso znali. Kot Mitra poudarja v svojem govoru, je s projektom dokazoval tezo, da lahko skupina otrok, ki jo pustimo samo z računalnikom, v katerem koli jeziku v devetih mesecih doseže isti nivo znanja, kot ga v zahodnem svetu za delo tajnika potrebuje posameznik. Projekt je sprožil val uspešnih imitacij po vsem svetu in pripomogel k inspiriraciji za knjigo Q&A, po kateri je bil kasneje posnet vsem znani film Revni milijonar (Slumdog Millionaire). Hole in the wall [vir: gazeta wyborcza.pl] Skrivnost naj bi bila v samoorganiziranem sistemu učenja (imenovan SOLE), kjer otroke spodbujamo z »velikimi vprašanji«, potem pa jih pustimo, da do odgovora pridejo sami z delom v skupini, z izmenjavo mnenj in brskanjem po internetu. Želja po učenju in raziskovanju naj bi tako prihajala iz otrok samih, ne pa na ukaz.
Zakaj babice? Ker babice ne predstavljajo šolske avtoritete in ker so babice ponavadi tiste, ki nas najbolje spodbujajo, naše delo občudujejo in nam svetujejo. Zaenkrat je aktiviral že več kot 300 babic iz Velike Britanije, ki vsak teden preko Skypa poučujejo otroke v Indiji. Težko ubesedim njegov zanos ali kakorkoli modro zaključim predstavitev mojega vzornika / mentorja / motivatorja / Dedka Mraza (zakaj pa ne, vsak dan me obdari z novim znanjem), zato vas vabim, da si ogledate njegov zmagovalni TED govor, v katerem med drugim predstavi tudi vse zgoraj navedene projekte. Hvala in srečno, profesor Mitra! Deana
0 Comments
Leave a Reply. |
O avtorjih bloga
Avtorji so naše čudovite LanguageSitterke® in naši krasni LanguageSitterji®. Pod svojimi objavami so vedno podpisani. Skoraj vedno. Včasih kakšen zapis objavi Rambo, naš virtualni pasji jezikoslovec in provokator. O jezikovni agenciji
Jezikovna agencija LanguageSitter® je specializirana za individualne jezikovne tečaje za tiste, ki pričakujete, da se bo tečaj prilagodil vam in ne obratno. Zato vas jezikov učimo kjer koli, kadar koli, vse vsebine in gradiva pa vaš osebni jezikovni trener pripravi posebej za vas. Zakaj bi se jezika učili v učilnici, ob fiksnih terminih in iz konfekcijskega učbenika, v katerem je več kot polovica tem za vas nezanimivih? Pri nas se odločite zgolj za obseg in trajanje tečaja, glede terminov in vsebin pa se glede na vaš čas in želje sproti dogovarjate s svojim jezikovnim trenerjem - LanguageSitterjem®. Učenje z nami je hitro, učinkovito in zabavno. Zagotovite si svojega LanguageSitterja® zdaj!
|