Avtor: ANDREJA JERNEJČIČ Malo po svoje Se vam zdi učenje tujega jezika težavno? Predstavljajte si, da se jezika ne naučite na novo, ampak ga kar izumite. In kdo bi sploh uporabljal ˝izmišljene˝ jezike? Izmišljene jezike, imenujejo jih tudi fikcijski jeziki, lahko največkrat slišimo v filmih, kot je Avatar, nadaljevankah, kot je Igra prestolov, ali različnih fantazijskih romanih. Modro narečje Če so fikcijski jeziki nastali po večini za potrebe filmske industrije, pa je funkcija nekaterih prešla svoje prvotne okvirje in zvesti privrženci določenih filmov so jih začeli razvijati naprej. To se je zgodilo po uspehu filma Avatar, kjer lahko slišimo jezik na´vi, ki ga je razvil lingvist Paul Frommer. Po uspehu filma so njegovi navdušenci skupaj s Frommerjem jezik razvijali še naprej – vključno s slovnico. Jezika na´vi se lahko naučite tudi sami, na spletni strani Learn Na´vi tako najdete slovar izrazov, razlago osnov slovnice in celo forume z diskusijami. Če vas mika, da se za pusta prelevite v modre like iz filma, se sedaj lahko naučite tudi osnov njihovega jezika. Vesolje jezikov Privrženci serije filmov Zvezdne steze zagotovo poznate jezik klingon. Čeprav je bil sprva omejen le na nekaj besed, pa še te niso bile uporabne v vsakdanjem življenju, saj so bile povezane z vesoljem in fikcijskim svetom, iz katerega izhajajo Zvezdne steze, je avtor jezika Marc Okrand sčasoma začel razvijati besede in slovnico. Danes v Pensilvaniji najdemo celo inštitut za jezik klingon. Inštitut vsako leto organizira delavnice in seminarje, pridobite pa lahko tudi certifikat iz poznavanja jezika. Inštitut je s svojim jezikom zavzel tudi socialna omrežja, polni pa tudi forume in spletne klepetalnice. Jezik na prestolu Če poznate jezik dothraki, ste ljubitelji serije Igra prestolov. Dothraki je jezik, ki si ga je izmislil George R. R. Martin za serijo svojih romanov Pesem ledu in ognja, na podlagi katere je nastala uspešnica Igra prestolov. Jezik je za potrebe serije naprej razvijal lingvist David J. Peterson, in sicer na podlagi besed in fraz, ki so že bile uporabljene v romanih. Do septembra 2011 je jezik vseboval že več kot 3000 besed, v letu 2012 pa so v ZDA zabeležili 146 novorojenih deklic z imenom Khaleesi, ki v jeziku dothraki pomeni žena vladarja. Tudi v Sloveniji že imamo deklico z imenom Khaleesi. Če se želite s svojimi otroki sporazumevati v jeziku dothraki, vam je na voljo knjiga Living Language Dothraki, kjer najdete tudi v seriji še neuporabljene besede in izraze ter CD. Če vam učenje angleščine ali učenje nemščine ne gresta ravno od rok, pa se morda lahko preizkusite v čisto novi dejavnosti – izumljanju novih jezikov. Mogoče se prav v vas skriva novi David Peterson.
0 Comments
Leave a Reply. |
O avtorjih bloga
Avtorji so naše čudovite LanguageSitterke® in naši krasni LanguageSitterji®. Pod svojimi objavami so vedno podpisani. Skoraj vedno. Včasih kakšen zapis objavi Rambo, naš virtualni pasji jezikoslovec in provokator. O jezikovni agenciji
Jezikovna agencija LanguageSitter® je specializirana za individualne jezikovne tečaje za tiste, ki pričakujete, da se bo tečaj prilagodil vam in ne obratno. Zato vas jezikov učimo kjer koli, kadar koli, vse vsebine in gradiva pa vaš osebni jezikovni trener pripravi posebej za vas. Zakaj bi se jezika učili v učilnici, ob fiksnih terminih in iz konfekcijskega učbenika, v katerem je več kot polovica tem za vas nezanimivih? Pri nas se odločite zgolj za obseg in trajanje tečaja, glede terminov in vsebin pa se glede na vaš čas in želje sproti dogovarjate s svojim jezikovnim trenerjem - LanguageSitterjem®. Učenje z nami je hitro, učinkovito in zabavno. Zagotovite si svojega LanguageSitterja® zdaj!
|